Baia-Mare, Rumunia
W dniach 27-31.05.2009 reprezentacja naszego liceum w składzie:
prof. Jolanta Prodanowska (szkolny koordynator pojektu), prof. Dorota Boryczko oraz dwie uczennice klasy 1G: Aleksandra Bielawska i Ewa Wojtarowicz, wzięła udział w spotkaniu roboczym projektu Socrates Comenius Imigranci, przeszłość i teraźniejszość….realizowanym w naszej szkole.
Podczas tego spotkania odbyła się również międzynarodowa konferencja na temat Globalizacji i Integracji na Rynku Pracy zorganizowana przez Eminescu College w Rumunii. Spotkanie miało miejsce w mieście Baia-Mare, stolicy i największym mieście w okręgu Maramuresz.
W spotkaniu wzięło udział 126 uczestników z ośmiu krajów biorących udział
w 3 projektach: Estonii, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Polski Rumunii i Turcji. Spotkanie to miało na celu integrację szkół partnerskich , wymianie doświadczeń, oraz zaprezentowanie dokonanych działań w ramach projektów na temat imigracji w poszczególnych krajach.
Organizatorzy zadbali o to, aby nasz czas był wypełniony atrakcjami. Pierwszy dzień rozpoczął się wykładem Beverley Killleen na temat globalizacji. Wszyscy brali czynny udział w dyskusji, przez co wykład był niezwykle interesujący. Następnie poszczególne kraje zaprezentowały swoje projekty. Wieczorem zebraliśmy się w Mara Hotel, aby wziąć udział w uroczystym obiedzie, połączonym z występem regionalnego zespołu taneczno-wokalnego. Miła atmosfera pozwoliła na bliższe poznanie uczniów i nauczycieli z innych krajów.
Następnego dnia wzięliśmy udział w zadaniach do pracy w grupach. Porównaliśmy i omówiliśmy wyniki ankiety na temat imigrantów przeprowadzonej w sześciu krajach. Następnie w międzynarodowych grupach mieliśmy stworzyć biznesplany. Pozwoliło nam to zacieśnić więzy oraz stworzyć bardzo kreatywne biznesplany.
Ostatniego dnia odbyła się wycieczka do Maramures, która pozwoliła nam zobaczyć niektóre z zabytków tego regionu. Zobaczyliśmy m.in. Cimitirul Vasel, czyli Wesoły Cmentarz. Jest to prawdopodobnie jedyny taki cmentarz na świecie. Zmarłych uwieczniono w scenach obrazujących zawód wykonywany za życia, hobby czy przyczynę śmierci.
Podczas podróży powrotnej udało nam się zwiedzić Koszyce, leżące w malowniczej Kotlinie Koszyckiej. Zobaczyłyśmy niektóre zabytki np. Teatr Państwowy.
Spotkanie w Rumunii było wspaniałą okazją do integracji z innymi nacjami, nawiązania, miejmy nadzieję, trwałych przyjaźni oraz doskonalenia umiejętności językowych. Spotkaliśmy się z olbrzymią życzliwością i gościnnością ze strony rodzin, u których mieszkałyśmy oraz organizatorów konferencji.
Serdecznie dziękujemy naszym nauczycielkom: prof. Jolancie Prodanowskiej i prof. Dorocie Boryczko oraz Agencji Narodowej Sokrates Comenius za danie nam wspaniałej możliwości wzięcia udziału w tym wzbogacającym spotkaniu.
Aleksandra Bielawska
Ewa Wojtarowicz
Uczennice klasy I G