Styczniowy projekt Wymiany Młodzieży pt. “Equal in diversity – not afraid of inclusion” to kontynuacja działań ubiegłorocznych.
W zeszłym roku mieliśmy przyjemność gościć w Tarnowie grupę irlandzką, tym razem było odwrotnie. Stąd też wspaniały i pouczający tydzień spędzony w malowniczym miasteczku Drogheda, położonym na wschodnim wybrzeżu zielonej wyspy. Tematyka projektu była zbliżona do tej z zeszłego roku. Obejmowała takie problemy, jak rasizm i dyskryminacja, sytuacja bezdomnych, imigrantów oraz uchodźców.
Codziennie działania opierały się na warsztatach, podczas których staraliśmy się pogłębiać wiedzę na temat tolerancji i właściwego traktowania innych ludzi. Ponownie, jako motyw przewodni pojawiło się hasło – „Equal in diversity” („Równi w różnorodności”). Prace prowadzone były na różne sposoby – w grupach, pojedynczo, metodą „burzy mózgów”. Przeprowadziliśmy również ankietę uliczną na jednym z głównych deptaków Dublina. Jak również byliśmy uczestnikami bardzo pouczającego spotkanie z kobietą, mieszkającą od kilku lat w obozie dla uchodźców nieopodal Droghedy. Jej opowieść dała wszystkim do zrozumienia, że we wspaniałym, nowoczesnym świecie nie wszystko jednak działa tak, jak powinno.
Oprócz licznych dyskusji i prac nad projektem, mieliśmy także okazję poznać nieco kultury i historii Irlandii. Odwiedziliśmy wspaniałe muzeum, mieszczące się w dawnej baszcie w Droghedzie, zwiedziliśmy miasteczko, delektując się piękną architekturą i średniowiecznymi ruinami, byliśmy także w Muzeum Historii Naturalnej i Trinity College w Dublinie. Dzięki przyjaciołom z grupy irlandzkiej zakosztowaliśmy także nieco tamtejszej muzyki i tańca. Nie pozostając dłużnymi, nauczyliśmy ich tańczyć poloneza, co spotkało się z zaskakująco dużym entuzjazmem.
Podsumowując, obie części projektu były zarówno dla nas, jak i grupy irlandzkiej niezwykle owocne, satysfakcjonujące i pouczające. Jest to doskonała forma aktywności młodzieży. Jesteśmy pewni, że w nadchodzących latach wymiany międzynarodowe będą kontynuowane w naszej szkole i gorąco zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w tak niezapomnianym przedsięwzięciu.
Na szczegółową relację z projektu zapraszamy na blog:
http://exchange-diary2010.blogspot.com