Kim jestem? Po co jestem? – pytania te zostały postawione każdemu słuchaczowi wykładu. W celu przybliżenia, tematyki godności ludzkiej, prelegent przytoczył słowa wielkich personalistów: Arystotelesa, który uważał, że człowiek jest „bytem wolnym i rozumnym”, Św. Tomasza z Akwinu, który do tej definicji dodał: „bytem wolnym, rozumnym i duchowym”. Musimy pamiętać, że żyjemy dla miłości, ale musimy rozwijać się we wszystkich sferach człowieczeństwa (ciało, umysł, duchowość, emocje, relacje – więzi). Nie wolno skupić się nam na jednym obszarze, a zaniedbać inny! Nie istnieje łatwe szczęście! Nie ma wolności bez duchowości!
Druga część wykładu poświęcona była kwestii narkotyków. Wprawdzie w Polsce nie ma takiego problemu z używkami, jak np. w Czechach czy USA, nie możemy jednak bagatelizować tej sprawy. Jesteśmy pokoleniem, który musi jawnie walczyć z tym problemem, … i do tego nakłaniał młodzież wykładowca. Jesteśmy zobowiązani do postawienia sprawy jasno: STOP narkotykom! NIE dla legalizacji używek w Polsce! Potrzebę takiej postawy ukazuje ostrzeżenie muzyka Ryszarda Riedla przed jakimikolwiek używkami. Innymi znanymi osobami, którzy zginęli z powodu narkotyków są m.in. Jimi Hendrix, Janis Joplin. Chcemy społeczeństwa potrafiącego podejmować prawidłowe decyzje w sposób świadomy i dobrowolny. Bierzmy odpowiedzialność za swoje czyny, a ponieważ każdy z nas jest indiwiduum pozwólmy innym mieć własne zdanie.
„Prawdziwie wolny jest ten, kto sam sobie stawia granicę wolności” – niech te słowa Wisławy Szymborskiej będą zachętą dla każdego ucznia naszej społeczności szkolnej, do tego, aby choć przez chwilę zastanowić się nad istotą człowieczeństwa swojego i drugiej osoby.
Pan Stanisław Koćwin mówił o programie pomocy uzależnionym od marihuany. Więcej informacji o programie CANDIS i teście PUM (Problemowego Używania Marihuany) można znaleźć na stornie internetowej: http://www.candisprogram.pl/.