![]() |
….lekturę na Święta…. |
Young Paul, Chata. Warszawa 2011
W czasach, gdy religia staje się coraz mniej istotna, „Chata” zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?”. Piękna historia o tym, jak Bóg przychodzi, gdy tkwimy w smutku, stajemy się więźniami własnych oczekiwań, czujemy się zdradzeni. To opowieść o relacjach człowieka z Bogiem, charakteryzująca się literacką uczciwością i duchową odwagą. Historię czyta się jak modlitwę, której towarzyszy ból, pokora i zaskoczenie.
———————————————————————-
Coelho Paulo, Pielgrzym. Warszawa 2003
Bohater książki wyrusza w drogę, którą po śmierci Jezusa szła Maryja wraz ze św. Jakubem apostołem. Towarzyszy mu tajemniczy przewodnik. Pod jego okiem pielgrzym osiąga kolejne poziomy wtajemniczenia wraz z nim i my rozpoznajemy swego anioła i demona, uczymy się uwalniać od cierpień, przekonujemy się, że w praktyce strome podejścia są łatwiejsze niż by się wydawało….
Powieść oparta na osobistym doświadczeniu autora.
———————————————————————-
Saramago Jose, Ewangelia według Jezusa Chrystusa. Poznań 2011.
Najbardziej kontrowersyjna powieść tego autora. Opowiada o życiu Jezusa z Nazaretu w jego najbardziej ludzkim wymiarze, jakiego nigdy nie odważamy się objąć wyobraźnią. Poznajemy trudne relacje młodego Jezusa z rodziną , małżeństwo Marii z Józefem i ich codzienne życie, ówczesne zwyczaje i osobiste dylematy. Jesteśmy świadkami spotkania Jezusa z Bogiem i szatanem. Lektura skłania do głębokiej refleksji, prowokuje, lecz nie chce obrażać. Inspirująca i poruszająca.
———————————————————————-
Berendt John, Północ w ogrodzie dobra i zła. Poznań 2012
Niezwykła opowieść, oparta na dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w Savannah w latach osiemdziesiątych XX w. Dziennikarz John Kelso przyjeżdża do Savannah, by opisać bożonarodzeniowe przyjęcie wydawane przez jednego z najzamożniejszych obywateli miasta. Niespodziewanie świąteczna impreza kończy się tragicznie…Na podstawie tej powieści Clint Eastwood nakręcił film .
———————————————————————-
Szczygieł Mariusz, Zrób sobie raj. Wołowiec 2010.
Książka o Czechach współczesnych. Opowieść o narodzie, który stworzył sobie kulturę jako antydepresant. Czesi w interpretacji Szczygła umieją posępność usunąć z pola widzenia. Śmieją się, ale śmiech jest maską tragicznej bezradności. Autora najbardziej fascynują Czesi, którzy nie wierzą w Boga. Pytanie o to jaki im się żyje bez Boga jest refrenem tej książki, łączącej pamiętnik z esejem, felietonem i reportażem.