|
Wiele osób sięga po alkohol, gdy przeżywa trudne chwile w swoim życiu, gdy chce o czymś zapomnieć lub poprawić sobie nastrój, niektórzy sięgają po alkohol, bo po prostu sobie z czymś nie radzą. |
Alkohol jednak nie rozwiązuje problemów, tylko zmienia świadomość, daje złudzenie zmiany trudnej sytuacji i często staje się przyczyną jeszcze większych problemów.
Nasi koledzy i koleżanki sięgają po alkohol przy okazji spotkań towarzyskich, nie dlatego że im smakuje, lecz głównie dlatego, aby się nie wyróżniać w grupie lub co gorsza, nie zostać wykluczonym z grupy. Wolą narażać się na złe samopoczucie, problemy w domu, niż „podpadać” swoim rówieśnikom i znosić ich przykre komentarze.
Zastanawiające, dlaczego nasi rówieśnicy, którzy mogą cieszyć się dobrym zdrowiem i życiem wybierają sztuczny alkoholowy nastrój, który sprawia, że umykają tak cenne i wspaniałe chwile z życia.
Statystyki policyjne informują nas bardzo często o ogromnej rzeszy osób prowadzących samochody pod wpływem alkoholu. Wśród nich są też bardzo młodzi kierowcy.
Tłumaczenie, że wypiło się tylko jedno piwo, tylko jeden kieliszek wódki, lampkę wina jest niepoważne. Alkohol długo utrzymuje się w organizmie wydłużając czas reakcji, upośledzając spostrzeganie, ocenę odległości samochodów nadjeżdżających i wyprzedzających. Wypadek, o który łatwo zwłaszcza pod wpływem alkoholu to sekunda, podczas której giną ludzie nie tylko sprawcy wypadku, ale i ci, którzy korzystają z drogi przestrzegając przepisów ruchu drogowego, piesi, przechodnie na pasach. To takie niesprawiedliwe, mimo że każdy sprawca wypadku, jeśli przeżyje katastrofę ma sumienie obciążone do końca życia i nie jest z tym łatwo żyć. Wielu z nich chciałoby cofnąć czas, aby do tego nigdy nie doszło. Tego jednak nie da się zrobić.
Więc istnieje tylko jedno wyjście; nie sięgać po alkohol, gdy ma się w planach bycie kierowcą w danym dniu. Nie pozwalać również, aby ktoś z bliskich siadał za kierownicę chociażby po małej dawce alkoholu i nieważne czy to jest piwo wino czy wódka.
Apelujemy do wszystkich, aby reagowali, gdy ktoś z rodziny lub przyjaciół ma zamiar prowadzić samochód będąc pod wpływem alkoholu. Wiemy przecież, że każdy wkraczający w dorosłość powinien brać odpowiedzialność nie tylko za swoje, ale także czyjeś życie, bo życie jest bezcenne.
W naszej szkole w kwietniu 2014 realizujemy program Trzeźwa Małopolska. Do tej akcji włączyło się wielu wychowawców i dzięki temu na godzinach wychowawczych będą realizowane tematy „No promil – No problem” z wykorzystaniem profesjonalnych pomocy dydaktycznych.
Koło Młodych Pedagogów.