![]() |
Nie straćmy szansy na udostępnienie niepełnosprawnej młodzieży budynku naszej szkoły!!! ZAGŁOSUJ NA PROJEKT |
JAK GŁOSOWAĆ:
• Głosujemy od 4 czerwca do 11 czerwca do godziny 9:00.
• Podpisane karty do głosowania każda klasa gromadzi do 11 czerwca 2014 r. (ŚRODA) do godz. 9.00; następnie dostarcza je do sekretariatu.
• Specjalna komisja przelicza karty i dostarcza je do Urzędu Miasta.
• Jeżeli w wyniku głosowania projekt zostanie zatwierdzony do realizacji, to:
• klasa, która zbierze najwięcej podpisów i tym samym zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę dodatkowy dzień do wycieczki 1 000 zł i (jako dofinansowanie do wycieczki);
• II miejsce będzie nagrodzone dodatkowym dniem do wycieczki i kwotą 500 zł (również jako dofinansowanie do wycieczki)!
KTO MOŻE GŁOSOWAĆ:
– każdy, kto mieszka w Tarnowie(także w internacie czy na stancji) i posiada czynne prawo wyborcze (tzn. ukończył 18 lat),
– każdy, kto mieszka w Tarnowie(także w internacie czy na stancji), ma skończone 16 lat i posiada Tarnowską Kartę Miejską w wersji Premium (oznaczoną złotym chipem po lewej stronie)
Uwaga: samo logo z A. Mickiewiczem nie wystarczy!
Jeśli nie mieszkasz w Tarnowie, to NAMÓW DO GŁOSOWANIA :
RODZINĘ, PRZYJACIÓŁ, SĄSIADÓW, ZNAJOMYCH, którzy są mieszkańcami Tarnowa!
PODPISANĄ PRZEZ NICH KARTĘ PRZYNIEŚ DO SZKOŁY!!!!
O projekcie:
W dzisiejszych czasach w naszym otoczeniu pojawia coraz więcej osób niepełnosprawnych. Napotkają one na różnorodne bariery, które stanowią główną przeszkodę funkcjonowania na równych prawach w społeczeństwie. Badania przeprowadzone w ostatnich latach wskazują, że niezwykle ważną zmienną w odniesieniu do problematyki niepełnosprawności jest wykształcenie (ogólnie rzecz biorąc osoby niepełnosprawne mają niższy poziom wykształcenia od osób w pełni sprawnych). Wg Raportu o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce opublikowanego przez Centrum Badań i Rozwoju Kształcenia szczególnie niepokojące jest to, że największe różnice występują w młodszych grupach wieku. I tak na przykład w grupie osób niepełnosprawnych pomiędzy piętnastym a dziewiętnastym rokiem życia tylko 0,6 % osób posiada wykształcenie średnie, natomiast wśród osób pełnosprawnych znajdujących się w tym przedziale wiekowym, osoby z wykształceniem średnim stanowią 5,3 % ogółu. Taki stan wynika m.in. z faktu nieprzystosowania budynków szkolnych do specyficznych potrzeb osób niepełnosprawnych.
Chcielibyśmy w naszej szkole zmienić tę sytuację poprzez likwidację barier architektonicznych. W tej chwili infrastruktura budynku III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie (będącego obiektem użyteczności publicznej) nie jest przygotowana do tego, by poruszali się w niej uczniowie niepełnosprawni. Nie mogliby oni np. samodzielnie dostać się do budynku (główne wejście do obiektu zlokalizowane jest ok. 2 m. powyżej poziomu traktu pieszego) oraz sal dydaktycznych zlokalizowanych w przyziemiu czy na piętrach; skorzystać z toalety.
Konieczne jest więc ZAINSTALOWANIE ZEWNĘTRZNEJ WINDY ŁĄCZĄCEJ WSZYSTKIE KONDYGNACJE BUDYNKU ORAZ ODPOWIEDNIE DOSTOSOWANIE JEDNEJ Z TOALET. W ten sposób młodzieży niepełnosprawnej z Tarnowa i okolic zostanie umożliwiony dostęp do edukacji na oferowanym przez naszą szkołę poziomie Kolejnym bardzo ważnym aspektem będzie niwelowanie poczucia izolacji i wyobcowania, które często towarzyszą osobom niepełnosprawnym, a także stworzenie uczniom możliwości społecznego kontaktu z osobami pełnosprawnymi i szansy pracy w zespole. Nie można też pominąć faktu, że wprowadzenie proponowanych zmian architektonicznych przyczyni się do tworzenia w społeczności lokalnej poczucia współodpowiedzialności za problemy osób niepełnosprawnych oraz do przeciwdziałania marginalizacji tej grupy społecznej. Co więcej, nasz projekt wpisuje się w ustalenia Karty Praw Osób Niepełnosprawnych (przyjętej 1 sierpnia 1997 roku uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej), która wskazuje na prawo osób niepełnosprawnych do (m.in.) nauki w szkołach wspólnie ze swymi pełnosprawnymi rówieśnikami (…) oraz życia w środowisku wolnym od barier funkcjonalnych (…).