![]() |
Przez cały rok ciężko pracowaliśmy, więc chyba nikt nie zaprzeczy, że należą się nam dwa miesiące odpoczynku i beztroski. Każdy ma inne plany: niektórzy wyjadą nad morze czy w góry; inni zostaną w domu, spotkają się ze starymi przyjaciółmi; ale są też tacy, którzy będą pracować, by móc realizować swoje marzenia. |
W każdej sytuacji jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa, zarówno te związane z miejscem, w którym przebywamy, jak i z nowo poznanymi ludźmi. Wszyscy bombardują nas informacjami o tym, co nam zagraża, czego powinniśmy się wystrzegać, jednak prawie nikt nie zwraca uwagi na to, co MY możemy zmienić w sobie, by nie stać się ofiarą wakacyjnego przestępstwa. Naszą tajną bronią jest sposób zachowania, poruszania się, gestykulacja, pewność siebie. Napastnikiem może okazać się praktycznie każdy – osoba, chcąca pożyczyć pieniądze na czas nieokreślony; zaprosić nas do wstąpienia do organizacji, która zmieni nasze życie na lepsze; zaproponować nam nadzwyczaj atrakcyjną ofertę pracy. Zamiast zgadzać się na te propozycje i pochopnie podejmować decyzje, powinniśmy najpierw dokładnie wszystko przemyśleć. Ponadto nie wolno nam okazywać strachu i zainteresowania. To tylko zachęci potencjalnego agresora. Zachowywanie się w sposób naturalny, spokojny, okazywanie zadowolenia z życia, przyjęcie wyprostowanej postawy jest doskonałym wyjściem – zniechęci napastnika i zmusi do wybrania łatwiejszej ofiary. Pamiętaj także, że pod wpływem środków odurzających stanowisz idealny cel napaści. Kiedy jednak dojdzie do takiego zdarzenia by odwrócić uwagę możesz, krzyknąć „Policja!”. Wtedy pozostaje już tylko uciekać. Czasami zamiast zgrywać bohatera lepiej jest zawalczyć o własne bezpieczeństwo w sposób niebezpośredni.
Jednak z zagrożeniami spotykamy się nie tylko na ulicy. Kiedy wybieramy się na imprezę, postarajmy się, żeby faktycznie był to czas zabawy i rozrywki, a nie początek problemów, przez które nasza przyszłość stanie pod znakiem zapytania. Zwiększenie własnej czujności nie kosztuje tak wiele, a może okazać się decydujące.
W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym przypominamy o telefonie
116 111, który służy młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym kontakt z fachowcami w trudnych dla nich sytuacjach. Konsultanci Telefonu Zaufania współpracują z ogólnopolską siecią instytucji i organizacji, które w razie potrzeby prowadzą interwencje w sprawach dzieci.
Mamy nadzieję, że nic złego Was nie spotka i kiedy ponownie spotkamy się we wrześniu, będziecie pełni wspaniałych wspomnień i optymizmu na nowy rok szkolny. A tym czasem życzymy Wam udanego i bezpiecznego wypoczynku,
Monika Wilk
Koło Młodych Pedagogów