![]() |
Zachęcamy do lektury najnowszego numeru miesięcznika „Pamięć.pl” wydawanego pod patronatem IPN. W związku z przypadająca w styczniu 70 rocznicą wyzwolenia obozu KL Auschwitz autorzy przygotowali kilka interesujących tematów dotyczących tragicznych realiów życia podczas okupacji. |
Z obozem wiążą się losy Stanisław Jastera – jednego z uczestników brawurowej ucieczki i żołnierza AK, który w 1943 r. został oskarżony o zdradę i zlikwidowany. Kwestia domniemanej zdrady Jastera nie została dotąd jednoznacznie wyjaśniona. O skomplikowanej i tragicznej historii Stanisława Jastera opowiada też film dołączony do numeru. O codziennym życiu w obozie zagłady Sobibór i losach powojennych opowiada w wywiadzie jeden z ostatnich żyjących uciekinierów Tomasz Blatt. Do tematu zajęcia Warszawy i Krakowa przez oddziały Armii Czerwonej nawiązują z kolei artykuły Macieja Korkucia i Jerzego Eislera. Zanim ustały działania wojenne, przed sądem stanęli pierwsi zbrodniarze. W 1947 r. odbył się proces Rudolfa Hössa. O sądzie nad komendantem obozu KL Auschwitz pisze Joanna Lubecka.
Jarosław Neja przypomina natomiast sylwetkę zmarłego w grudniu ub. roku Kazimierza Świtonia – działacza Wolnych Związków Zawodowych i współzałożyciel Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela na Śląsku.
Życzymy przyjemnej lektury.