Zapraszamy do lektury najnowszego numeru miesięcznika „Pamięć.pl” (numer 10/2015 r.).
W najnowszym numerze okładkowym tematem są wypędzenia ludności cywilnej ze stolicy po upadku Powstania Warszawskiego. Ponad pół miliona ludzi, zostawiając swój dobytek na pastwę okupanta, zostało wygnanych, a następnie przetransportowanych do kilku obozów przejściowych. O losach przetrzymywanych w obozie Lamsdorf (Łambinowice) na Opolszczyźnie, opowiada w artykule pt. „Przez Pruszków do Lamsdorf” historyk dr Piotr Stanek. W numerze kontynuowany jest również temat pamięci o II wojnie swiatowej u poszczególnych narodów, które doświadczyły jej okrucieństwa. Tym razem o wypowiedź poproszeni zostali historycy litewscy. Czym różnią się spojrzenia nasze i naszych sąsiadów na wspólną historię ? Być może lektura tekstu dostarczy nowych refleksji.
27 września 2015 r. odbył się w Warszawie uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych – ofiar reżimu komunistycznego. Trzydziestu pięciu bohaterów walki niepodległościowej, którzy dzięki pracom prowadzonym przez zespoły IPN i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zostali zidentyfikowani, mogło wreszcie spocząć w Mauzoleum na Warszawskich Powązkach. W numerze można też przeczytać zapis rozmowy z Karoliną Wichowską, autorką publikacji na temat „Łączki”, gdzie komuniści grzebali po wojnie ofiary mordów sądowych.
Chciałbym też polecić ciekawy artykuł dr Sebastiana Ligarskiego o poszukiwaniach „złotego pociągu”, który obecnie budzi wielkie emocje. Urokowi legend o ukrytym niemieckim złocie ulegano w okresie PRL. Okazuje się , że już w 1981 r. ówczesne władze powołały specjalną grupę operacyjną, której celem było odnalezienie tzw. złota Wrocławia, ukrytego w ostatnich tygodniach II wojny światowej. Miał to być skarbiec Banku III Rzeszy, wywieziony z miasta w ogromnym transporcie i ukryty na terenie Karkonoszy.
Polecamy i zapraszamy do naszej biblioteki.