Zimno? Smutno? Ponuro?
Na szczęście jest przytulna biblioteka szkolna i można uciec w kolorowy świat książek.
Co przeczytać w listopadzie?
Nieśmiało polecam i zachęcam do przełamania szarości…
SZTUKA, FAŁSZERZE, WIELKIE PIENIĄDZE, ROCK & ROLL I CARAVAGGIO
Jeżeli lubicie opowieści o sztuce, hochsztaplerach pełnych tupetu i fantazji, koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę, tym bardziej, że główny bohater ma wiele wspólnego z tytułowym włoskim malarzem i nie chodzi tu tylko o talent malarski.
Michelangelo Merisi da Caravaggio włoski malarz przełomu 16 i 17 w. Reformator malarstwa europejskiego. Wyrzekł się piękna ludzkiego ciała tak idealizowanego przez malarzy renesansowych. Nazywany antychrystem malarstwa, zapomniany w kolejnych wiekach, odkryty na nowo w latach 30. XX w.
Pewny siebie awanturnik, wybuchowy, niezdolny do współpracy do tego stopnia, że nigdy nie założył pracowni i nie miał żadnych uczniów. Jednocześnie fenomen malarstwa, ale poddany krytyce niszczył w złości swoje dzieła.
Pozostało po nim tylko 50 obrazów, ale czy na pewno namalował je Caravaggio?
Bardzo długo w siedzibie fundacji księcia Karola (dzisiaj króla), wisiały kopie najsłynniejszych obrazów wykonanych przez Tony`ego Tetro i nikt nawet nie podejrzewał, że to mogą nie być oryginały.
Tony Tetro– najsłynniejszy fałszerz dzieł sztuki. Od zawsze zafascynowany sztuką i pieniędzmi, które wydawał, i tu powiedzieć, że w szalony i fantazyjny sposób, to nic nie powiedzieć….
W książce opowiada historię życia i przybliża tajniki swojego „fachu”. Był oszustem, ale oszustem z ogromnym urokiem osobistym, dużą pewnością siebie i nie ma co ukrywać, z ogromnym talentem.
Tetro odsłania kulisy rynku dzieł sztuki, który jest bardziej skorumpowany niż można przypuszczać a ekspertyzy autentyczności bardzo często rezultatem presji kolekcjonerów i chciwości sprzedających.
Czyta się jak powieść awanturniczo- przygodową. Polecam!
TRUDNE CZASY TWORZĄ SILNYCH LUDZI…
Wespazjan przeszedł do historii jako cesarz Imperium Rzymskiego i założyciel dynastii Flawiuszów, która niemal trzydzieści lat rządziła światem śródziemnomorskim i zbudowała Koloseum.
Jednak gdy legiony obwołały go cesarzem, miał już 60 lat i bogatą karierę wojskową oraz urzędniczą. Właśnie o tym okresie w jego życiu ma opowiadać seria autorstwa Roberta Fabbriego.
„Wespazjan. Trybun Rzymu” to efektowny początek serii planowanej na siedem tomów.
Tę wspaniałą kolekcję książek dla miłośników historii i nie tylko podarował do biblioteki szkolnej p. Krzysztof Płonka -nauczyciel historii III LO w Tarnowie.
Serdecznie dziękujemy!
ŻADNA HISTORIA OPOWIEDZIANA W BIBLII NIE JEST PRZYPADKOWA.
A co Biblia ma nam do powiedzenia o kobietach?
Estera najbardziej kontrowersyjna postać Starego Testamentu. Żydówka, która zostaje żoną króla Persji. Jest otoczona ludźmi dalekimi od jej pochodzenia. Będzie jedyną osobą i do tego kobietą, która uratuje swój naród od śmierci.
Autor, ojciec Adam Szustak, dominikanin, na kanwie tych wydarzeń, próbuje odpowiedzieć na pytanie na czym polega piękno kobiety, bo przecież nie chodzi o to, żeby być jak Miss Universe….
O czym chce nam dzisiaj powiedzieć Estera?
Przeczytaj! To wciąż aktualne.
Zobacz, co o książce mówi autor, ojciec Szustak.
W ŻYCIU NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK ZA WCZEŚNIE CZY ZA PÓŹNO […] WSZYSTKO DZIEJE SIĘ WE WŁASCIWYM CZASIE
Rumi Dżalaluddin Muchammed Balchi. Poeta suficki, mistyk perski, teolog islamski.
Dla znajomych, po prostu Rumi.
Żył wieki temu, ale ja spotkałam go niedawno.
„Zagadał do mnie” na Instagramie:
” Jeśli zrobisz pierwszy krok
droga pojawi się sama”
Tak powiedział. I zobaczyłam małą, samotną, cichą postać, znikającą w śnieżycy…
Widzieliście to już?
Na pewno.
Robi wrażenie.
Chciałam z nim jeszcze trochę pogadać . Poznać lepiej. Trafiłam na książkę Elif Shafak. O Rumim? O wędrownych derwiszach? I co ma wspólnego współczesna amerykanka z poetą sufickim?
Spotkania, bo to historia o spotkaniach właśnie, bywają różne. Spotykamy w życiu mnóstwo ludzi. Bywa, że ktoś, pojawi się w naszym życiu tylko na chwilę. I znika.
Przekonał się o tym Rumi, kiedy spotkał swoje przeznaczenie w osobie wędrownego derwisza, Szamsa z Tebrizu i z mędrca zmienił się w mistyka.
Jak bardzo niektóre spotkania mogą odmienić życie, przekonała się również główna bohaterka powieści i chociaż wcale jej nie polubiłam, to jej historia uświadomiła mi, że jest coś przejmującego w tym, że słowa wypowiedziane , napisane setki lat temu, trafiają prosto w serce, w duszę, są jak własne myśli wyciągnięte prosto z głowy.
I czas nie ma tu znaczenia. „Czas to tylko złudzenie i nigdy nie jest zbyt późno, żeby zapytać siebie: czy jestem gotowy na zmianę życia?”
Spotkania. To o tym jest ta opowieść. I o zmianach w życiu.
Jesteście gotowi?
ZBRODNIA TO NIESŁYCHANA, PANI ZABIJA PANA…
Dwa kryminały, które przeczytacie jednym tchem.
Wszyscy jesteśmy mordercami, mówi Max Czornyj i zmusza nas do refleksji.
Czy okoliczności, w których się znajdujemy, determinują nasze wybory i decyzje? Czasami podejmujemy decyzję, których rezultatem będzie śmierć. ” Eutanazja, samobójstwo, zabójstwo, wykonanie kary śmierci… To tylko różne twarze tego samego […]”- przekonuje autor. Najlepszy, najbardziej etyczny człowiek może złamać swoje zasady. Nigdy nie wiemy kim jesteśmy naprawdę. Każdy z nas jest zdolny do zbrodni. Wy również. Macie wątpliwości? Przekonajcie się sami.
„Rak” to powieść o przemocy, nękaniu i oszustwach internetowych. Temat na czasie. Autorzy otwierają nam oczy, jak łatwo wpadamy w pułapkę osób wykorzystujących naszą dobrą wolę, otwartość i chęć pomocy. Oprawcy karmią się cudzym szczęściem, potem nieszczęściem, powoli zabijając ofiary. Nawet jeśli ktoś przeżyje, nie jest już tą sama osobą…
BYŁO ŻYCIE PRZED NAMI, BĘDZIE ŻYCIE PO NAS. RAZ LEPSZE, RAZ GORSZE. MOŻE JUTRO BĘDZIE LEPSZE.
Nagradzani autorzy – Jakub Nowak, Anna Kańtoch, Robert M. Wegner i Janusz Cyran – czterema minipowieściami wprowadzają nas w steampunkowe realia bestsellerowej gry Frostpunk.
W alternatywnej rzeczywistości XIX wieku świat zamarzł.
Ludzkość jeszcze nie nasyciła się osiągnięciami rewolucji przemysłowej, a już stanęła wobec apokalipsy.
Ciepło, pozyskiwane z Generatorów, stało się najcenniejszym surowcem.
Walka o przetrwanie to walka o zbudowanie nowego świata.
W każdej ze skupionych wokół Generatorów społeczności od nowa wykuwają się wszystkie zasady: języka, prawa, kultury, religii, ekonomii.
Czy jest sens przestrzegać innych reguł niż te, które zapewnią przetrwanie?
A jeśli przetrwamy – co ten nowy świat uczyni z naszym człowieczeństwem?
Książka została wzbogacona tekstem Jakuba Stokalskiego, głównego projektanta i współreżysera gier Frostpunk i Frostpunk 2, oraz esejem Jacka Dukaja (absolwenta III LO Tarnów).
Świat postapokaliptyczny- takie rzeczy dobrze czyta się tylko z ciepłym kocem i z filiżanką aromatycznej herbaty z sokiem malinowym 🙂
Zapraszamy po książki do biblioteki szkolnej:)