Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych.
03 marca 2025r uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Bożeną Kajmowicz uczestniczyli w warsztatach International Masterclasses, Hands on Particle Physics zorganizowanych w V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie..
Fizyka cząstek elementarnych zajmuje się najbardziej podstawowymi składnikami materii i oddziaływaniami między nimi. Badania w tej dziedzinie prowadzone są przy użyciu akceleratorów pozwalających przyspieszać i zderzać cząstki naładowane. Największy z akceleratorów na świecie – Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) w CERN od końca 2009 r dokonuje pomiarów przy najwyższej energii dostępnej w laboratorium. W lipcu 2012 r eksperymenty ATLAS i CMS ogłosiły odkrycie nowej cząstki, bozonu Higgs’a będącego kluczowym elementem dotąd brakującym w Modelu Standardowym oddziaływań między cząstkami. Istnienie bozonu Higgs’a było postulowane w teoriach wyjaśniających niezerową masę innych cząstek. Eksperymenty na LHC dostarczyły potwierdzenia tej teorii, dzięki czemu ich twórcy, Francois Englert i Peter W. Higgs, otrzymali Nagrode Nobla w 2013 r.
Po wysłuchaniu wykładu: ”Podstawy fizyki cząstek” uczniowie przystąpili do poszukiwań. Samodzielnie na komputerach analizowali prawdziwe dane zebrane w eksperymencie ATLAS. Zadaniem uczniów było poszukiwanie wśród wielu zarejestrowanych i zrekonstruowanych komputerowo śladów par elektronów lub mionów świadczących o tym, że w zdarzeniu brał udział bozon Z pośredniczący w oddziaływaniach słabych. Ostatnia godzina Warsztatów, to wideokonferencja z udziałem fizyków w CERN. Uczniowie mieli okazję wymienić się wynikami przeprowadzonych równolegle analiz danych oraz dokonać podsumowania całości Międzynarodowych Warsztatów z naukowcami.